Зелето е изключително здравословен зеленчук, който насища тялото с важни вещества и микроелементи. Благодарение на богатия си състав, той насърчава нормалното храносмилане, може да намали възпалението и има положителен ефект върху здравето на сърдечно-съдовата система, намалявайки високото кръвното налягане.
Още: Високо кръвно? Да го победим! Голям списък с хитри и народни билета срещу него
Още: Магнитните бури ви влиият неприятно? Открийте тук дали сте метеозависими - веднага ще ви стане ясно
Антоцианините, които се намират в червеното зеле, принадлежат към семейството на флавоноидите. Проучване на 93 600 жени, публикувано в pubmed, установи, че тези, които ядат повече храни, богати на антоцианини, имат намален риск от инфаркт. Резултатът от друг експеримент също потвърди, че повишеният прием на флавоноиди е свързан с по-нисък риск от смърт от сърдечни заболявания.
Адекватните количества антоцианини в диетата могат да намалят налягането и LDL (лошия) холестерол . Зеленчукът съдържа повече от 36 различни вида мощни антоцианини. Той също така съдържа калий. Този минерал и електролит помага за регулиране на налягането – премахва излишния натрий в урината и отпуска стените на кръвоносните съдове.
Лекар: Хората с тези заболявания НЕ трябва да ядат зеле и домати
Още: Какво се случва с тялото ни, когато приемем прекалено много парацетамол?
Още: 8 витамина и минерала, които забавят стареенето на мозъка
Хората с високи нива на LDL (лош) холестерол са изложени на по-голям риск от сърдечни заболявания. Коментираният зеленчук съдържа вещества, които спомагат за намаляването му: разтворими фибри (свързват се с него в червата и предотвратяват абсорбцията в кръвта) и растителни стероли (фитостеролите блокират абсорбцията в храносмилателния тракт).
Други ползи от консумацията на зеле
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Офталмолог: За колко време обикновено минава конюнктивит?
Зеленчукът е с високо съдържание на витамин B6 и фолат. Те играят важна роля в различни физиологични процеси, включително енергийния метаболизъм и подпомагат функционирането на нервната система.
Зеленчукът е богат на антиоксиданти, като полифеноли и витамин С. Те предпазват клетките от увреждане, причинено от свободните радикали. Витамин С също е отговорен за много функции в тялото. Необходим е за производството на колаген , който е отговорен за здравето на кожата, костите, мускулите и кръвоносните съдове. В допълнение, витамин С помага на тялото да абсорбира нехем желязо, което се съдържа в растителните храни. Червеното зеле е особено богато на този елемент: то осигурява около 56% от дневната стойност на порция (89 g).
Още: Тайните на столетниците: 8 знака, които издават, че ще живеете много дълго
Още: 7 лесни начина да балансирате хормоните си, за да се чувствате и изглеждате невероятно
Антиоксидантите, открити в коментирания зеленчук, могат да намалят хроничното възпаление. Възпалителният процес сигнализира за инфекция и служи като защита на тялото, ако не стане хроничен. В продължение на дълъг период от време води до различни заболявания, включително сърдечно-съдовата система и стомашно-чревния тракт, ревматоиден артрит.
При увеличаване на количеството кръстоцветни зеленчуци в диетата си (различни видове зеле, спанак, ряпа, рукола, репички и др.), някои маркери на възпаление в кръвта могат да намалеят, според изданието The Health Site.
Oще: Тайната съставка, с която задушеното зеле се топи в устата
Важно: Информацията е предоставена за справочни цели. Консултирайте се със специалист за противопоказания и странични ефекти и в никакъв случай не се самолекувайте. При първи признаци на заболяване се консултирайте с лекар.